Cikkek : Tranzitbeli találkozók |
Tranzitbeli találkozók
2008.02.18. 14:35
Megjelenés dátuma: 2008. február 18. 04:29.00
Szerző: Péter Gyöngyi
Zalaegerszeg - Repülőtéri váróteremben játszódik a mű, ott, ahol sokféle ember megfordul. Eleve sok lehetőséget ígér tehát a helyszín, de csak pénteken ismerheti meg a Hevesi-színház közönsége Tasnádi István történetét.
Újabb előadással bővül a héten a teátrum repertoárja, a Tranzit című művet először pénteken 19 órától láthatja a nagyérdemű. A színhely sok forgatókönyvírót, művészt megihletett már, nem kivétel ez alól Bagó Bertalan sem.
- A repülőtéri váróteremben nagy a forgalom, különféle emberek találkozhatnak. Egy kényszerleszállás miatt vagy egy csatlakozás híján olyanok is egymás mellé kerülhetnek viszonylag hosszú időre, akik között máskülönben nem nagyon alakulna ki kapcsolat. Vagyis sok minden megeshet, teljesen nonszensz dolgok is megtörténhetnek ezen a helyen - fogalmazott elöljáróban a rendező. -A tranzit olyan szimbólum, mely sokféle asszociációt kelt az emberekben, gondolhatunk akár a lét és nem lét közötti átszállóra, akár a valóságos átszállóra is. Jómagam például éppen akkor jártam Rómában, amikor meghalt a pápa, illetve, amikor temették. Lezárták a légteret, valamikor hajnalban sikerült csak elutaznom. Egy teljesen üres reptéren mindössze négyen-öten bóklásztunk magányosan. Ez az élmény olyan döbbenetes erővel hatott rám, hogy megosztottam Tasnádi Istvánnal, kíváncsi voltam rá, mit szól hozzá, lehet-e ebből valamit kerekíteni. Szívesen dolgozom vele. Leültünk, gondolkodtunk, elmondtam az ötletem, ő is tett hozzá, én is tettem hozzá, így raktuk össze, aztán megírta. Ez idővel persze módosult, a próbafolyamat során változott a stílus is, de az ugyancsak alakított a produkción, amikor megszólalt hozzá a zene.
A műben feltűnnek bizonyos táskalakók is, ám úgy tűnik, majd csak a produkcióból derül ki, kicsodák ők tulajdonképpen.
- Mindent nem árulhatok el, de annyit azért elmondok, hogy az előadásban van egy nagy csavar. Reális szituációval kezdődik, aztán szépen lassan kiderül, hogy mégsem ott vagyunk, ahol hisszük, hogy vagyunk... - folytatta sejtelmesen Bagó Bertalan. - Arról a világról szól a mű, melyben élünk, olyan figurák jelennek meg a színen, akikkel azonosulni lehet, bármelyikünk lehetne közülük egy. Tragikomikus, abszurd, groteszk lesz az egész, azt szeretném, ha a nézők nevetni tudnának rajta, és a végén elgondolkodnának, mi volt az, amin mosolyogtak.
Bagó Bertalan nem először dolgozik együtt Tasnádi Istvánnal, miképpen nem ez az első ősbemutatójuk sem. A magyar zombi című előadást nagy sikerrel játszotta nemrégiben a társulat.
Azzal kapcsolatban, hogy jobban kedveli-e az ősbemutató jelentette szabadságot a klasszikus műveknél, a rendező úgy nyilatkozott, ennek is, annak is megvan az előnye.
- Az egyikben az az izgalmas, hogy még soha senki nem csinálta, így általad ismerik meg, míg a másik esetben, például Shakespeare-nél pedig pontosan az az érdekes, hogy annyian megrendezték már, kíváncsi az ember, mi lesz a különbség. A lényeg persze az, akarunk-e mondani valamit vagy sem - összegzett a művész.
A produkció a társulat megannyi tagját felvonultatja. Szemenyei János színművész nevével azonban ezúttal nem csak szereplőként találkozhatunk, ő a mű zeneszerzője is. A díszletet, valamint a jelmezeket Vereckei Rita tervezte,a mozgások pedig Stefán Gábor nevéhez fűződnek.
A teátrum februári programja az együttes tervezett külföldi utazásai miatt megváltozott, ennek megfelelően a Tranzit című színdarabot szombaton a Básti-, hétfőn a Keresztury-, kedden pedig a Ruttkai-bérletesek láthat-ják. Szerdán ugyanakkor a Valahol Európában című musical kerül színpadra. Az előadások 19 órakor kezdődnek.
Forrás
|