Drakula
2007.11.17. 16:48
Benkő Diana - Kultúr Kavalkád
Vámpírnyár
A 2007-es év nyári szezonja a vérszívókról szól. Míg a Magyar Színházba Krolock gróf és alattvalói költöztek be, addig a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon Drakula ijesztgeti az odalátogató nézőket. A Pintér Tibor vezette Sziget Színház ősbemutatót tartott augusztus 16-án. Két évvel ezelőtt fogalmazódott meg bennük a gondolat, hogy musicalt írjanak Vlad Tepes gróf történetéből. A zeneszerzői munkát két, fiatal tehetséges művészre bízták. Mészáros László és Szemenyei János írták a fülbemászó dallamokat, melyek a rock elemeit ötvözik a musical megszokott sémáival. Mind a szólók, mind az átkötő zenék zseniálisak, hűen tükrözik Drakula világát. A szövegkönyvet Laboda Kornél és Végh Ildikó írták hozzá.
A darabot az elismert színész, Venyige Sándor álmodta színpadra Jól kihasználta a szabadtéri teátrum adta lehetőségeket, és egyes történéseknél a nézőteret is beleépítette a játéktérbe. Így például a gróf hű csatlósai a közönség felől érkeznek nem kis riadalmat keltve a gyanútlan emberek között.
A szereplők közül kiemelném a Jonathant alakító Nagy Balázst, aki nagyszerűen játszott és hangja egy-két apró botlástól eltekintve gyönyörűen szólt. A többi színész is jól formálja meg a neki szánt karaktert, bár a dalok előadása nem mindenkinek sikerült tökéletesen, és ha kicsit több lelket tudtak volna vinni a szerepükbe, a közönséget is jobban meg tudták volna fogni, hiszen nehéz egy ilyen hatalmas nézőteret bejátszani.
A díszlet korhű és jól illeszkedik a történethez, bár az első felvonásban megjelenő lovas kocsit enyhe túlzásnak tartottam. A jelmezek Vörös Edit munkáját dicsérik.
A produkció mozgalmas, egyedül a lánykérős jelenet tűnt kissé vontatottnak és unalmasnak számomra.
A cselekmény Bram Stroker nyomán íródott: Jonathan egy angol ügyvéd, aki feleségül készül venni menyasszonyát, Mina-t, ám előtte Erdélybe utazik egy ingatlanvásárlási ügyben. Megérkezvén a csodaszép tájra mindenhol zárt ajtókra talál, egyedül egy lelkész áll szóba vele. Ám ős is távozásra buzdítja a lelkes ifjút, aki azonban nem hajlandó megfogadni a bölcs öreg tanácsát és a kastélyba siet. Vlad Tepes gróf közismertebb nevén Drakula szívélyesen fogadja a távolról érkezőt. Egyik este, az épp borotválkozó Jonathan-nál megpillantja Mina képét és felfedezi benne 400 évvel ezelőtt elhunyt kedvese vonásait. Bezárja az ügyvédet a kastély pincéjébe, és Londonba utazik.
Ezalatt Angliában Mina és legjobb barátnője Lucy esküvőjüket tervezik. Lucy tanácstalan, és nehezen dönti el, kit válasszon. Végül az angol nemes, Artur győz, és Quincey, az amerikai kalandor hoppon marad. Drakula, amint az angol fővárosba ér, azonnal elnyeri Lucy „szerelmét” és a szűzlány vérétől megfiatalodva találkozik Mina-val. A lány nem érti, miért érez erős vonzalmat a különös és rémisztő férfi iránt. Jonathannak közben sikerül megszöknie, ám késve érkezik, már nem tudja megmenteni szerelmét. Drakula magával viszi Mina-t a kastélyába. A fiatal ügyvéd Arturral, Quincey-vel, és Van Helsing professzorral együtt visszatér Erdélybe, hogy bosszút álljon. A lelkésszel együttműködve maguk mellé állítják a falu lakóit, és Jonathan végül Mina segítségével legyőzi a grófot. Ám sorsát ne kerülheti el, a közben vámpírrá vált lány megharapja őt.
Összességében tetszett az előadás, különösen a két zeneszerző érdemel hatalmas tapsot és elismerést, bár véleményem szerint az előadás nem a Margitszigetre való.
Forrás
|