|
|
A művészek több karaktert is formálnak. A kép előterében Mihály Péter, Kricsár Kamill és Kiss Ernő az egyik jelenetben | |
Zalaegerszeg (pgy) - Anglia híres zarándokhelyé- re, Canterburybe tart egy társaság, s hogy tagjai ne unatkozzanak, történetekkel szórakoztatják egymást. E mesékkel már a héten megismerkedhet a Hevesi Sándor Színház közönsége.A társaság tagjai, hogy ne unatkozzanak, mesékkel szórakoztatják egymástÚjabb ősbemutatóra készülnek a teátrumban, vérbő, olykor vaskos humort ígér a színlap. A XIV. században élt angol szerző, Geoffrey Chaucer elbeszélései alapján készült darabot pénteken mutatja be az egerszegi társulat. A Canterbury mesék cím sokak számára lehet ismerős, hiszen Pasolini filmre vitte már a művet, a történet pedig Boccaccio Dekameronját idézi. Ám a színházban valami más várja majd a nagyérdeműt: Tömöry Péter verseire Horváth Károly írt zenét, a produkciót pedig Szabó K. István állítja színpadra, akivel a premier kapcsán beszélgettünk.
- Nem klasszikus musicalről van szó, sokkal inkább zenés játékról, mely egy kórusmű szerkezetének jellegzetességeit viseli magán - mondta elöljáróban a teátrum vendégművésze, a székelyudvarhelyi színház fiatal rendezője, vezetője. - A történet nem ágyazódik be az angol, de még az olasz reneszánsz korába sem, karakterekkel játszunk, a comedia del arte technikáját vesszük alapul. A mesék nem külön egységként épülnek az egészbe, hanem egy társaság útját jelzik. A csoport látszólag rendkívül tiszta és meghatározott elképzeléssel tart Becket Tamás sírja felé. A zarándoklat célja a lelki megtisztulás, a tél, a fagy levetkőzése, egy új korszak kezdete, ám végül kiderül, milyen nagy különbség van a zarándoklat szándéka és minősége között. Évente megismételhető útról van szó, de mindig ugyanoda jutunk: gyarló az ember, képtelen tisztára mosni önmagát, mert abban a pillanatban, hogy megpróbál közel jutni a patakhoz, elakad, és újra bemocskolódik. Viszont jövőre megint neki lehet vágni a zarándoklatnak... A történetben alapvetően vidám, humoros jelenetek elevenednek meg, vannak azonban olyan drámai ellenpontok, melyek meghatározzák a zarándoklat stációit. A szereplők gyakran eltávolodnak az alapgondolattól, adott pillanatban összemosódnak a jellemek. Mérlegre kerül hit és hiszékenység, amire Chaucer, aki mint idegenvezető, megfigyelő, konfliktuskezelő rávilágít.
Chaucer úgy tervezte, hogy minden szereplő két történetet oszt meg társaival. Végül 23 verses elbeszélés született, melyből hat jelenik meg a színpadon.
- Próbálunk maximálisan élvezhető, hangulatában a canterbury csodához közel álló mesét megeleveníteni - jegyezte meg a rendező.
Az előadásban csaknem az egész társulat felvonul. A rendező munkáját díszletei-vel Dobre-Kóthay Judit, jelmezeivel pedig Laczó Henriette segítette. A koreográ-fus Stefán Gábor, a zenei vezető Horváth Károly, a zenekari vezető pedig Sabáli László. Fotó: Pezzetta Umberto 06.04.2006 |